August 5, 2019 Bank of Ireland NI National Charolais Championship @ Clogher Show 31 July 2019

Summervilla Niki – Supreme & Senior Female Champion with Gail Matchett & Sponsor Richard Primrose BOI

Supreme Champion & Senior Female Champion
Summervilla Niki, bred by Matchett Family, Portadown, Co Armagh, Sire: Cavelands Fenian  , Dam: Kildallogue Heather

Killadeas Orlando – Reserve Supreme Champion & Junior Male Champion for S & D Bothwell

Reserve Supreme Champion & Junior Male Champion
Killadeas Orlando, bred by S & D Bothwell, Ballinamallard, Co Fermanagh, Sire: Battleford Laser, Dam: Killadeas Faithful

Limkiln Nicole – Reserve Senior Champion for the Matchett Family with Sponsor Richard Primrose BOI

Reserve Senior Female Champion
Limkiln Nicole, bred by Matchett Family, Portadown, Co Armagh, Sire: Panama, Dam: Limekiln Frances

Drumilly Overjoyed – Junior female champion for Jeremy Paynter with Judge Allen Drysdale

Junior Female Champion
Drumilly Overjoyed bred by Jeremy Paynter, Co Armagh, Sire: Invictus, Dam: Drumilly favourite

Altnaderog Orla – Reserve Junior Female Champion for Gerard McShane with Sponsor Richard Primrose BOI

Reserve Junior Female Champion
Altnaderog Orla, bred by Gerard McShane, Strabane, Co Tyrone, Sire: Tonaghmore Augusto, Dam: Altnaderog Orla.

Sportsmans Monarch – Senior Male Champion with John McGrath & Sponsor Richard Primrose BOI

Senior Male Champion
Sportsman Monarch bred by John McGrath, Dromore, Co Tyrone, Sire: Bansford Ferny, Dam: Sportsman Honeydew.

Drumacritten Oliver – Reserve Junior Male Champion for George Nelson with Sponsor Richard Primrose BOI

Reserve Junior Male Champion
Drumacritten Oliver bred by George Nelson, Roslea, Co Fermanagh, Sire: Pirate, Dam: Drumacritten Linda.

Pairs Champions for the Matchett Family with Sponsor Richard Primrose BOI

Pairs Champion
Matchett Family

Reserve Pairs for WD & JA Connolly with Sponsor Richard Primrose BOI

Reserve Pairs Champion
WD & JA Connolly

Class 160 – Female born in 2019
1 – H.C Stubbs & AA Burleigh – Derryharney Polly – s. Derryharney Lionheart
2 – WD & JA Connolly – Brigadoon Prudence – s. Newhouse Maximus
3 – Malachy Connolly – Palace Princess – s. Derryolam Impeccable

Class 161 – Female born on or between 1 September & 31 December 2018
1 – Gerard McShane – Altnaderog Orla – s. Tonaghmore Augusto
2 – WD & JA Connolly – Brigadoon Odessa – s. Goldies Icon

Class 162 – Female born on or between 1 May & 31 August 2018
1 – Mr H C Stubbs & AA Burleigh – Derryharney Onherown – s. Balthyock Gladiator
2 – WD & JA Connolly – Brigadoon Orient – s. Goldies Icon
3 – Liam & Margaret Ruddy – Kenaghan Orla – s. Whitecliffe James

Class 163 – Female born on or between 1 January & 30 April 2018
1 – Jeremy Paynter – Drumilly Overjoyed – s. Invictus
2 – J A Watson & Son – Cornascriebe Olga – s. Whitecliffe James
3 – Will Short – Woodpark Olivia – s. Deeside Gulliver

Class 164 – Female born on or between 1 July & 31 December 2017
1 – Matchett Family – Limkiln Nicole – s. Panama
2 – B McAllister & Son – Burnside Nigella -s. Blelack Blackberet

Class 165 – Female born on or between 1 January & 30 June 2017
1 – Matchett Family – Summervilla Niki – s. Cavelands Fenian
2 – WD & JA Connolly – Brigadoon Nova – s. Goldies Icon
3 – WD & JA Connolly – Brigadoon Nigella – s. Goldies Icon

Class 166 – Female born on or after 31 December 2016
1 – Matchett Family – Tawny Jasmine – s. Doonally New
2 – Jackie Conn & Owen Kerrigan – Newroddige Jody – s. Balmyle Bollinger
3 – Harry Heron – Hollywell Latin – s. Thrunton Fairfax

Class 167 – Bull born in 2019
1 – Malachy Connolly – Palace Prince – s. Inverlochy Ferdie
2 – William McCrory – Glencairn Patriarch – s. Lochend Apache

Class 168 – Bull born on or between 1 September & 31 December 2018
1 – K & A Veitch – Drumlone Orlando – s. Ashleigh Admiral

Class 169 – Bull born on or between 1 May & 30 August 2018
1 – S & D Bothwell – Killadeas Orlando – s. Battleford Laser
2 – George Nelson – Drumacritten Oliver – s. Pirate
3 – J.I & R Elliott – Drumlegagh Odin – s. Tweeddale Lookout

Class 170 – Bull born on or between 1 January & 30 April 2018
1 – Will Short – Woodpark Oak – s. Deeside Gulliver
2 – WD & JA Connolly – Brigadoon Oskar – s. Wesley Equinox
3 – Thomas O’Neill – Glenramble Orson – s. Dooley Lewis

Class 172 – Bull born on or before 31 December 2016
1 – John McGrath – Sportsmans Monarch – s. Bansford Ferny

Class 173 – Pairs
1 – Matchett Family
2 – WD & JA Connolly
3 – WD & JA Connolly

Categories: News, Shows

«