Balmoral Show


May 11, 2016 2016 Balmoral Show – Stranegone Jones homebred bull takes the title at Balmoral

Sponsors ABP with Cyril Millar, Reserve Supreme Champion Brigadoon Jemma, Supreme Champion Stranagone Jones & Judge Brian McAllister

Sponsors ABP with Cyril Millar, Reserve Supreme Champion Brigadoon Jemma, Supreme Champion Stranagone Jones & Judge Brian McAllister

Stranegone Jones homebred bull takes the title at Balmoral

Homebred Charolais bull claims the silverware from Balmoral show; Stranegone Jones won the supreme charolais championship at Balmoral this year for young breeder Robert McWilliams Drumbane Rd Maghera. A twenty seven month old son of Blelack Digger and homebred dam Stranegone Erin won his class and went on to take the Male Championship. He was up against stiff opposition in the overall line up for the Supreme Championship but he came out on top taking the sash and competing successfully in the Interbreed pairs and the group. The judge Mr Brian McAllister tapped him forward and said ‘Stranegone Jones’ is the kind of bull we want to promote the Charolais breed. Stranegone won the following club trophies: THE BREEDERS PERPETUAL CHALLENGE CUP for Best Charolais Bull exhibited by a club member and THE BRADIN PERPETUAL CHALLENGE TROPHY for Best Charolais animal exhibited by a club member and THE BRIGADOON PERPETUAL CHALLENGE TROPHY to the best homebred Charolais in show exhibited by a club member. Crowning it all off Stranegone Jones was placed as 2nd Reserve Champion in the interbreed Champion of Champions.

Club chairman David Connolly was busy on the show circuit again this year and Brigadoon Jemma following on her success at last year’s show, took the overall Female Championship , a twenty seven month daughter of Brampton Petition with dam Royal Gemma The female heifer championship brought success to Brigadoon Charolais herd but success did not stop there as she took the Reserve Supreme title winning several club trophies. The Champion Beef Show Team award was again won by Brigadoon Charolais crew.

The Charolais Junior Breed Champion sponsored by abp was won by young breeder Thomas Keelagher from Fivemiletown with ‘Aghinure Les’ a homebred just turned two year old bull a son of Hillviewfarm Handsome and homebred dam Aghinure Duchess. Later Aghinure Les competed in the MARKS AND SPENCERS BEEF JUNIOR CHAMPION OF CHAMPIONS taking the reserve Interbreed Championship title.

The prize for the best Junior Female in show £100 & £50 went to the herd of Martin & Cyril Millar with ‘Glenleary Lubeck’ Cyril is British Charolais President this year. The reserve championship went to Fermanagh breeders S & D Bothwell with Killadeas Lily competing against 11 other breeds in the LINDENS FOODS BEEF GROUP INTERBREED CHAMPIONSHIP the Charolais breed were the Reserve Champions with triple Stranegone Jones, Brigadoon Jemma, Coolnaslee Jasmine.

There was a good turnout of Charolais this year and the NI breeders put in a special effort with their new banners powering the Charolais brand across the cattle halls. The Charolais stand in the Pedigree Beef Pavilion was beautifully branded promoting Charolais as the number 1 pedigree breed.

Showing Results

Class 565 – Cow, born before 1st January 2013, in calf or in milk having had at least one calf 1st – WD & JA Connolly – Wesley Glamorous – s. Balthayock Aesop 2nd – Edgar Johnston & Sons – Castlenure Honey – s. Thrunton Bonjovi

Class 567 – Heifer, born on or between 1 January and 30 June 2014 1st – WD & JA Connolly – Brigadoon Jemma – s. Brampton Petition 2nd – Mr Gilbert Crawford – Coolnaslee Jasmine – s. Maerdy Fiend 3rd – Nigel & Gail Matchett – Tawny Jasmine – s. Doonally New 4th – WD & JA Connolly – Brigadoon Juniper – s. Royal Capitan

Class 568 – Heifer, born on or between 1 July and 31 December 2014 1st – Mr Gilbert Crawford – Coolnaslee Jillie – s. Barnsford Ferny 2nd – Mr Will Short – Woodpark Jessiej – s. Deeside Gulliver 3rd – Mr David Bothwell – Killadeas Jade – s. Gwenog Braveheart 4th – WD & JA Connolly – Brigadoon Jewel – s. Brigadoon Hustler

Class 569 – Heifer, born on or after 1 January 2015 1st – Martin & Cyril Millar – Glenleary Lubeck – s. Conval Frank 2nd – Mr David Bothwell – Killadeas Lily – s. Blackford Dynamite 3rd – WD & JA Connolly – Brigadoon Lolly – s. Brigadoon Himself 4th – Mr Harold McGaffin – Melbreak Lady – s. Liscally Eti

Class 570 – Bull, born on or before 1 January 2015 1st – Mr Robert McWilliams – Stranagone Jones – s. Blelack Digger 2nd – Mr Gilbert Crawford – Newhouse Jupitur – s. Silver Joss 3rd – WD & JA Connolly – Goldies Icon – s. Goldies Uppermost 4th – Mr Richard Beattie – Derryharney Jumbo – s. Thrunton Voldemort

Class 571 – Bull, born on or between 1 January and 31 March 2015 1st – Mr Gilbert Crawford – Coolnaslee Lincoln – s. Sportsmans Columbo 2nd – Mr William Whyte – Innishrush Lancelot – s. Kelton Trident 3rd – WD & JA Connolly – Brigadoon Lincoln – s. Royal Capitan

Class 572 – Bull, born on or after 1 April 2015 1st – Mr Thomas Keelagher – Aghinure Les – s. Hillviewfarm Handsome 2nd – Mr Gilbert Crawford – Coolnaslee Looper – s. Goldstar Hugo 3rd – RH Sinnamon & Sons – Aughafad Louis – s. Thrunton Bonjovi 4th – Mr Brian Quinn – Hillviewfarm Limitededition – s. Inverlochy Ferdie

Junior Heifer Champion Martin & Cyril Millar – Glenleary Lubeck – s. Conval Frank Reserve Junior Heifer Champion Mr David Bothwell – Killadeas Lily – s. Blackford Dynamite

Junior Male Champion Mr Thomas Keelagher – Aghinure Les – s. Hillviewfarm Handsome Reserve Junior Male Champion Mr Gilbert Crawford – Coolnaslee Lincoln – s. Sportsmans Columbo

Junior Champion Mr Thomas Keelagher – Aghinure Les – s. Hillviewfarm Handsome Reserve Junior Champion Mr Gilbert Crawford – Coolnaslee Lincoln – s. Sportsmans Columbo

Female Champion WD & JA Connolly – Brigadoon Jemma – s. Brampton Petition Reserve Female Champion

Mr Gilbert Crawford – Coolnaslee Jasmine – s. Maerdy Fiend

Male Champion Robert McWilliams – Stranagone Jones – s. Blelack Digger Reserve Male Champion

Mr Thomas Keelagher – Aghinure Les – s. Hillviewfarm Handsome

Supreme Champion Robert McWilliams – Stranagone Jones – s. Blelack Digger Reserve Supreme Champion WD & JA Connolly – Brigadoon Jemma – s. Brampton Petition

Best Group of Three Animals Champion – Gilbert J Crawford Reserve – WD & JA Connolly

SPECIAL CLUB & INTERBREED AWARDS 

JOHN CURRY PERPETUAL CHALLENGE CUP – Best Charolais Heifer

WD & JA Connolly – Brigadoon Jemma

SPECIAL PRIZE TO THE BEST AND RESERVE BEST JUNIOR FEMALE IN SHOW £100 & £50

£100 Martin & Cyril Millar – ‘Glenleary Lubeck’

£50 Reserve Mr David Bothwell – Killadeas Lily

HA CURRY PERPETUAL TROPHY – Best Junior Charolais Bull Cup Winner – Thomas Keelagher ‘Aghinure Les’ Res. Cup winner – Gilbert Crawford Coolnaslee Lincoln

SPECIAL PRIZE TO THE BEST AND RESERVE BEST JUNIOR MALE IN SHOW £100 & 350

£100 Winner Thomas Keelagher ‘Aghinure Les’

£50 Reserve Gilbert Crawford ‘Coolnaslee Lincoln’

THE ORAGE PERPETUAL CHALLENGE CUP Best Charolais Cow or Heifer

WD & JA Connolly ‘Brigadoon Jemma’

THE BREEDERS PERPETUAL CHALLENGE CUP Best Charolais Bull exhibited by a club member

Robert McWilliams – ‘Stranegone Jones’

THE BRADIN PERPETUAL CHALLENGE TROPHY Best Charolais animal exhibited by a club member Robert McWilliams – ‘Stranegone Jones’

BRIGADOON PERPETUAL CHALLENGE TROPHY – Presented to the best homebred Charolais in show exhibited by a club member Robert McWilliams – ‘Stranegone Jones’

SPECIAL PRIZE TO THE SUPREME CHAMPION IN SHOW £100

Robert McWilliams – ‘Stranegone Jones’

SPECIAL PRIZE TO RES. SUPREME CHAMPION IN SHOW £50

WD & JA Connolly ‘Brigadoon Jemma’

BALMORAL BEEF INTERBREED CHAMPIONSHIPS 

LINDENS FOODS BEEF GROUP INTERBREED CHAMPIONSHIP

Reserve Champions Stranegone Jones, Brigadoon Jemma, Coolnaslee Jasmine

MARKS & SPENCERS BEEF PAIRS: Brigadoon Jemma, Stranegone Jones

Reserve INTERBREED JUNIOR CHAMPION: Thomas Keelagher ‘Aghinure Les’

2nd Reserve Champion interbreed Champion Stranegone Jones

Champion Beef Show Team award Brigadoon Charolais WD & JA Connolly

In the BEEF YOUNG HANDLER COMPETITION we had great success and Club Members are delighted that so many young Charolais breeders are getting involved.

21 -25 yrs Senior Champion Philip Johnston Gallion Charolais

18-21 yrs Reserve Champion Adam Johnston Gallion Charolais

3rd Chris Collier Brigadoon Charolais

16-18 yrs Reserve Champion Adam McGookin Brigadoon Charolais

Highly Commended Sarah Johnston Gallion Charolais

Steven Nesbitt with Reserve Male Champion Aghinure Les, Male Champion Stranagone Jones & Judge Brian McAllister

Steven Nesbitt with Reserve Male Champion Aghinure Les, Male Champion Stranagone Jones & Judge Brian McAllister

Cyril Millar & Steven Nesbitt with Reserve Female Champion Coolnaslee Jasmine with Stuart Wilson and Female Champion Brigadoon Jemma with David Connolly & Judge Brian McAllister

Cyril Millar & Steven Nesbitt with Reserve Female Champion Coolnaslee Jasmine with Stuart Wilson and Female Champion Brigadoon Jemma with David Connolly & Judge Brian McAllister

Reserve Champion Interbreed Team Brigadoon Jemma, Coolnaslee Jasmine & Stranagone Jones

Reserve Champion Interbreed Team Brigadoon Jemma, Coolnaslee Jasmine & Stranagone Jones

Wesley Glamorous

Wesley Glamorous

Supreme Champion Stranagone Jones

Supreme Champion Stranagone Jones

Reserve Junior Male Champion Coolnaslee Lincoln

Reserve Junior Male Champion Coolnaslee Lincoln

Reserve Female Champion Coolnaslee Jasmine

Reserve Female Champion Coolnaslee Jasmine

Junior Champion Aghinure Les

Junior Champion Aghinure Les

Glenleary Lubeck

Glenleary Lubeck

Female Champion Brigadoon Jemma

Female Champion Brigadoon Jemma

Coolnaslee Jillie

Coolnaslee Jillie

Judge Brian McAllister

Judge Brian McAllister

 


May 15, 2014 Balmoral Show 2014

Show Results 2014

Click here

Charolais Pairs win Interbreed Championship at Balmoral Park

It is year two at Balmoral Park and many more visitors than before attended the show. Blessed with good weather over the three days it could be hailed as a real success. Charolais entries were up and new exhibitors joined forces with those who have shown cattle for decades, it is great way to gain skills in showing and stockmanship with plenty of expertise on hand.

The charolais exhibitors prepared their stock to the usual high standard for showing in their breed classes special championships and inter breed beef competitions. Cattlemen and visitors for near and far enjoyed the fine display of charolais on the cattle lawns.

The judge on this occasion was Welsh charolais breeder Mr Peter Howells Tycam Wales someone who has vast experience judging at local and National Shows. There were many successes and happy exhibitors whose triumphs will promote their stock at summer shows and forthcoming sales.

Exhibitors were happy with the judging and the crowning glory at Balmoral 2014 for the charolais breed was winning the Interbreed Pairs with two of the finest pedigree beef animals on display ‘Rumsden Fawkes owned by Paddy Gallagher & Coolnaslee Helga owned by Gilbert Crawford, the charolais breed was up against tough opposition across the other main beef breeds and Mr Billy Robson OBE a very experienced judge had a tough decision to make a call on this one.

Brigadoon herd and the Connolly Team won the crystal award for the best presentation of beef cattle of the show award. This stand is a labour of love each year with so much care and attention to detail.

Our youth featured well in the Showmanship competition, Philip Johnston Gallion Herd took fourth place in the 16-21 yr age group.

Sarah Johnston was placed 4th and Chris Collier 5th place in the 12-16 yr age group, we congratulate our young people for taking part in this competition.

To conclude we would like to thank adp for sponsoring the section, the British Charolais Society for their support, the farming press for their coverage, the membership of the RUAS; their staff and many committees and sub groups for all their hard work in rolling out the Balmoral Show.

 

Supreme Champion Charolais Rumsden Fawkes by Paddy Gallagher winner of the Bardin Trophy and Breeders Cup for the best Charolais bull

Supreme Champion Charolais Rumsden Fawkes by Paddy Gallagher winner of the Bardin Trophy and Breeders Cup for the best Charolais bull

Coolnaslee Helga Supreme Female Champion winner of the Orage Trophy and John Currie cup shown by Stuart Wilson

Coolnaslee Helga Supreme Female Champion winner of the Orage Trophy and John Currie cup shown by Stuart Wilson

Burnside Iceberg owned by Brian McAllister & Son Junior Breed Champion winner of HA Curry Cup

Burnside Iceberg owned by Brian McAllister & Son Junior Breed Champion winner of HA Curry Cup

 

Mr Billy Robson OBE, judge with the Interbreed Pairs Coolnaslee Helga and Rumsden Fawkes

Mr Billy Robson OBE, judge with the Interbreed Pairs Coolnaslee Helga and Rumsden Fawkes

 

 

Coolnaslee Harmony, Coolnaslee Helga and Coolnaslee Ivanhoe the winning group of three Charolais owned by Gilbert Crawford

Coolnaslee Harmony, Coolnaslee Helga and Coolnaslee Ivanhoe the winning group of three Charolais owned by Gilbert Crawford

 

 

Charolais Section –  Showing Classes 2014

CLASS 554 – Cow born before 1st January 2011

1. Robert McWilliams ‘Stranegone Erin’

CLASS 555 – Cow or Heifer born in 2011

1. WD & JA Connolly ‘Wesley Glamourous’

2. WD & JA Connolly ‘Brigadoon Geneva

3. Frank Reid ‘Drumacritten Gigi’

CLASS 556 – Heifer born on or after 1st January 12 & before 30th June 12

1. Gilbert J Crawford ‘Coolnaslee Helga

2. Brian McAllister & Son ‘Burnside Himpy ET’

3. Agnes & Robin Todd ‘Corrick Harmony

4. J & S Middleton ‘Hollywell Harmony

CLASS 557 – Heifer born on or after 1st July 12 & 31st December 12

1. Gilbert J Crawford ‘Coolnaslee Harmony’

2. Brian McAllister & Son ‘Burnside Hayley ET’

3. Edgar Johnston & Sons ‘Castlenure Honey’

4.  Gilbert J Crawford ‘Coolnaslee Helena’

5. Raymond Collier ‘Drumlone Help’

6. Graham Davidson ‘Ballygargan Hope’

CLASS 558 – Heifer born on or after 1st January 13

1. Gilbert Crawford ‘Coolnaslee Ivanna’

2. Gilbert Crawford ‘ Coolnaslee Invisibile’

3. Mark Ritchie ‘ Brentwood Izzy’

4. WD & JA Connolly ‘Brigadoon Invogue’

5. WD & JA Connolly ‘Brigadoon Imeria’

6. WD & JA Connolly ‘Brigadoon Ivanna’’

CLASS 559 – Bull born on or before 1 January 13

1. Patrick Gallagher ‘Rumsden Fawkes’

2. Mark Ritchie ‘Brentwood Humphrey ET’

3. Mark Ritchie ‘Brentwood Henry

4. Mark Ritchie ‘Brentwood Hustle ET’

CLASS 560 – Bull born on or before 1st Jan 13 & on or before 31st March 13

  1. Gilbert J Crawford ‘ Coolnaslee Ivanhoe’
  2. Jeremy Paynter ‘Drumilly Impeccable ET’
  3. WD & JA Connolly ‘Brigadoon Intel’
  4. WD & JA Connolly ‘Brigadoon Invader’

 

CLASS 561 – Bull born on or after 1 April 13

  1. Brian McAllister      & Son  ‘Burnside Iceberg’
  2. Sean McGovern ‘      Ratoary Irishman ET’
  3. Gilbert Crawford      ‘ Coolnaslee Idaho’
  4. Robert      McWilliams ‘ Stranegone IOU’
  5. Robert      McWilliams ‘ Stranegone Iceman’
  6. Robert      McWilliams ‘ Stranegone Ilikeyou’

CLASS 562 – Group of three animals, bona fide the property of one exhibitor and entered in the classes for which they are eligible.

  1. Gilbert J Crawford

Coolnaslee Ivanhoe, Coolnaslee Harmony & Coolnaslee Helga

  1. Robert McWilliams

Stranegone Ilikeyou, Stranegone IOU & Stranegone Iceman

  1. Brian McAllister & Son

Burnside Himpy, Burnside Hayley ET, Burnside Iceman

WD & JA Connolly

  1. Wesley Glamourous, Brigadoon      Intel, Brigadoon Imera

 

 

CHAMPIONSHIPS & TROPHY WINNERS

 

Supreme Charolais Champion;

Patrick Gallagher ‘Rumsden Fawkes’

Reserve Supreme Charolais Champion;

Brian McAllister & Son ‘Burnside Iceberg‘

 

SPECIAL PRIZE TO THE CHAMPION IN SHOW £100

Patrick Gallagher ‘Rumsden Fawkes’

 

SPECIAL PRIZE TO RES. CHAMPION IN SHOW £50

Brian McAllister & Son ‘Burnside Iceberg‘

 

SPECAL PRIZES £100 & £50

Best & Reserve Junior Bull in Show

Brian McAllister ‘Burnside Iceman’

Res. Sean McGovern ‘Ratoary Irishman ET’

 

SPECAL PRIZES £100 & £50

Best & Reserve Junior Heifer in Show

Champion Gilbert J Crawford ‘Coolnaslee Ivana’

Res. Gilbert J Crawford ‘Coolnaslee Invisible’

 

JUNIOR BREED CHAMPION & RESERVE CHAMPION

Brian McAllister & Son ‘Burnside Iceberg’

Sean McGovern ‘Ratoary Irishman ET’

 

THE ORAGE PERPETUAL CHALLENGE CUP

Cup winner – Best Charolais Cow or Heifer

Gilbert Crawford ‘Coolnaslee Helga’

 

THE BREEDERS PERPETUAL CHALLENGE CUP

Cup winner – Best Charolais Bull exhibited by a club member

Patrick Gallagher ‘Rumsden Fawkes’

 

THE BRADIN PERPETUAL CHALLENGE TROPHY

Trophy winner – Best Charolais animal exhibited by a club member

Patrick Gallagher ‘Rumsden Fawkes’

 

JOHN CURRY PERPETUAL CHALLENGE CUP

Cup Winner – Best Junior Charolais Heifer

Gilbert Crawford ‘Coolnaslee Helga’

 

HA CURRY PERPETUAL TROPHY

Best Junior Charolais Bull

Cup Winner – Brian McAllister & Son ‘Burnside Iceman’

 

BALMORAL BEEF BREEDS – INTERBREED CHAMPIONSHIPS

 

INTERBREED PAIRS

Rumsden Fawkes & Coolnaslee Helga

 

 

 


May 24, 2013 Balmoral Show 2013

Click here for 2013 Balmoral Show results

results

 

Sportsmans Columbo, the Suoreme Charolais with Andy Patterson

Sportsmans Columbo, the Supreme Charolais with Andy Patterson

Reserve Supreme Charolais Rumsden Fawkes

Reserve Supreme Charolais Rumsden Fawkes

 

 

Sandra Middleton exhibits Hollywell Harmony Reserve Female Champion at Balmoral

Sandra Middleton exhibits Hollywell Harmony Reserve Female Champion at Balmoral

John & Sandra Middleton with Res. Female Champion at Balmoral Hollywell Harmony

John & Sandra Middleton with the Reserve Female Champion, Hollywell Harmony

 

Winning Interbreed group Pubble Goldie, Coolnaslee Diane & Rumsden Fawkes

Winning Interbreed group Pubble Goldie, Coolnaslee Diane & Rumsden Fawkes

 

 

Gilbert Crawford and family celebrate their championship success

Gilbert Crawford and family celebrate their championship success

Robert Adam, the Charolais judge appraises one of the Charolais bulls

Robert Adam, the Charolais judge appraises one of the Charolais bulls

 

Sam Milliken keep a watchful eye on the judge

Sam Milliken keep a watchful eye on the judge

Robert Adam points the way forward for the female champion Pubble Goldie

Robert Adam points the way forward for the female champion Pubble Goldie

 

 

 

 

 


April 8, 2012 Balmoral Show 2012

Balmoral 2012 – Cornascriebe Flo ‘Reserve Champion of Champions’

Cornascriebe Flo Reserve Champion of Champions at Balmoral

Charolais Champion at Balmoral Cornascriebe Flo exhibited by Mrs J A Watson

Mr & Mrs JA Watson & Son Portadown Armagh had a champion start to the showing season with their heifer ‘Cornascriebe Flo’ creaming off a range of awards at Balmoral Show. Cornascriebe Flo is a daughter of Thrunton Voldemort with a homebred dam Cornascriebe Barbara, this heifer has been coming up through the showing ranks for the past two years.

In the Charolais Specials ‘Cornascriebe Flo’ won the John Curry Perpetual Cup, The Orage Perpetual Trophy and the coveted Bardin Challenge Trophy; along with two special prizes. She took the overall Supreme Championship in the Charolais section and participated in the winning Interbreed Group of 3, the Interbreed pairs, and was placed the Reserve Champion of Champions at Balmoral 2012

The reserve Charolais champion was Rumsden Fawkes who had earlier won the senior bull class, this bull was bred by Rupert Taylor Limited sired by Thrunton Voldemort with a homebred dam Rumsden Avalon exhibited by the well known Bob Temple and owned by Paddy Gallagher Maghera Londonderry. Rumsden Fawkes won the Breeders Perpetual Challenge Cup and a special prize for the reserve champion in show.

In the Group of three the Charolais breed took first place with Rumsden Fawkes Cornascriebe Flo and Coolnaslee Diane. The Interbreed Pairs were equally successful with Cornascriebe Flo and Rumsden Fawkes taking first place.

The Interbreed Junior Championship was won by Gilberts Crawford’s heifer Coolnaslee Gracious. Topped off by Cornascriebe Flo being placed the Reserve Champion of Champions.

Club Chairman JK Currie commented ‘that he was very pleased with the turn out of cattle and the quality and depth displayed by the Charolais exhibited’ It is a special year for the Charolais Club, after recently celebrating 40 years since it’s formation the club committee have a lot of preparations to get in place as they prepare to welcome over 200 delegates on the World Congress Tour to Northern Ireland in mid June, these delegates will be attending the NI National Charolais Show in Fintona on 16th June and visiting the Killadeas and Coolnaslee herds. Whilst based in Fermanagh they will travel to the north coast to Bushmills Distillery and the Giants Causeway as well as boating on Lough Erne and visiting Belleek Pottery and shopping in Enniskillen.

The judge this year was Mr Ian Campbell The Old House Eaglesfield Lockerbie and Mr Randall Hayes was the chief steward.

Charolais Section – Balmoral Show 2012 Showing Results in classes 524 -532 

CLASS 524 – Cow born before 1st Jan 09 1. Gilbert J Crawford ‘Coolnaslee Diane’ 2. WD & JA Connolly ‘Wesley Acute’ 3. WD & JA Connolly ‘Brigadoon Athena’

CLASS 525 – Cow or Heifer born in 09 1. Gilbert J Crawford ‘Tullylagan Estella 2. Valerie Donald ‘Glencoe Elegance’ 3. Sean McGovern ‘Coolnaslee Eliza’

CLASS 526 – Heifer born on or after 1st January 10 & before 30th June 10 1. Mr & Mrs J A Watson & Son ‘ Cornascriebe Flo’ 2. Martin Devine ‘Brownhill Foxy’ 3. WD & JA Connolly ‘Wesley Fawn’

CLASS 527 – Heifer born on or after 1st July 10 & 31st December 10 1. Gilbert J Crawford ‘Coolnaslee Fergie’ 2. Valerie Donald ‘Glencoe Fifi’ 2. Sean McGovern ‘Ratoary Floss’

CLASS 528 – Heifer born on or after 1st January 11 1. Gilbert J Crawford ‘Coolnaslee Gracious’ 2. J & S Middleton ‘Hollywell Grace’ 3. Harold Crawford ‘Tonaghmore Gillian

CLASS 529 – Bull born on or before 1 January 11 1. Patrick Gallagher ‘Rumsden Fawkes’ 2. Mr & Mrs J A Watson & Son ‘Thrunton Flyingscotsman’ 3. Richard Beattie ‘Blakestown Erin’

CLASS 530 – Bull born on or before 1st Jan 11 & on or before 31st March 11 1. Sean McGovern ‘ Stobarts Gent’

CLASS 531 – Bull born on or after 1 April 11 1. Gilbert J Crawford ‘Coolnaslee Gambler’ 2. Valerie Donald ‘Glencoe Galliant’ 3. George Henderson ‘Sandleford Gilberto’

CLASS 532 – Group of three animals, bona fide the property of one exhibitor and entered in the classes for which they are eligible. 1. Gilbert J Crawford – Coolnaslee Gracious, Coolnaslee Gambler & Coolnaslee Fergie 2. Mrs Valerie McDonald –Glencoe Galliant, Glencoe Elegance & Glencoe Fifi 3. Sean McGovern –Ratorary General, Stobarts Gent & Rotary Floss.

CHAMPIONSHIPS Supreme Charolais Champion; Mr & Mrs J A Watson & Son ‘ Cornascriebe Flo’

Reserve Champion; Patrick Gallagher ‘Rumsden Fawkes’

SPECIAL AWARDS 

JOHN CURRY PERPETUAL CHALLENGE CUP – Best Charolais Heifer Cup Winner – Mr & Mrs J A Watson & Son ‘ Cornascriebe Flo’ Res. Cup Winner – Gilbert J Crawford ‘ Coolnaslee Gracious’

SPECIAL PRIZE TO THE CHAMPION IN SHOW £100 Mr & Mrs J A Watson & Son ‘Cornascriebe Flo’

SPECIAL PRIZE TO RES. CHAMPION IN SHOW £50 Patrick Gallagher ‘Rumsden Fawkes’

HA CURRY PERPETUAL TROPHY – Best Junior Charolais Bull Cup Winner – Gilbert J Crawford ‘Coolnaslee Gambler’ Res. Cup winner – Mrs Valerie McDonald –Glencoe Galliant,

Junior Breed Champion & Reserve Gilbert J Crawford ‘Coolnaslee Gambler’ Mrs Valerie McDonald ‘Glencoe Galliant’

THE ORAGE PERPETUAL CHALLENGE CUP Best Charolais Cow or Heifer Mr & Mrs J A Watson & Son ‘ Cornascriebe Flo’

THE BREEDERS PERPETUAL CHALLENGE CUP Best Charolais Bull exhibited by a club member Patrick Gallagher ‘Rumsden Fawkes’

THE BRADIN PERPETUAL CHALLENGE TROPHY Best Charolais animal exhibited by a club member Mr & Mrs J A Watson & Son ‘ Cornascriebe Flo’

BALMORAL BEEF INTERBREED CHAMPIONSHIPS 

INTERBREED GROUP of 3 Championship Rumsden Fawkes, Cornascriebe Flo & Coolnaslee Diane

INTERBREED PAIRS: Cornascriebe Flo & Rumsden Fawkes

INTERBREED JUNIOR CHAMPION: Reserve Junior Champion Coolnaslee Gracious

INTERBREED CHAMPION OF CHAMPIONS Reserve Champion of Champions Cornascriebe Flo